The 2023 ordination lists of those being ordained to the Diaconate and the Priesthood.
Please pray for these candidates in the coming weeks.
Deacons 2023 – Total 54 candidates
The service at St Pauls Cathedral will be on 1 July at 3pm.
Those marked * will be ordained on 1 July at St Andrew Holborn at 11am.
Those marked ** will be ordained on 3 July at All Souls Langham Place 6.30pm.
Two Cities
Andy Haith | St Mary w St Mark St Marylebone |
Gary Eaborn | St John’s Wood |
Martha Pennel | St Anne Soho |
Phillip Dawson | St Giles in the Fields |
Roger Turner* | St Mary Bourne Street |
Sam Stephenson** | Christ Church Down Street |
Tim Fairhead | St Matthew Bayswater |
Edmonton
Claire Betts | Saint Mark and Saint Stephen, Bush Hill Park |
Clemency Flitter | Hornsey Parish |
Duncan Hegan* | St Alban Holborn |
Olyve Johnson | St Martin w St Andrew Gospel Oak |
Ryan Scott** | St Thomas Oakwood / St. Matthews Ponders |
Sam Peilow** | Killeshandra Group of parishes, Ireland |
Kensington
Annie Ellis | Holy Trinity Brompton |
Baxter McRolston | St Luke Christ Church Chelsea |
Eva Webb | St Etheldreda w St Clement Fulham |
Grace Bally-Balogun | St Barnabas Kensington |
James Bunyan** | St Michael and St George Fulwell |
Jamie Sewell | Holy Trinity Brompton |
Jez Day** | St Peter Fulham |
Mark Selby** | St Helen North Kensington |
Mike English | All Souls St Margarets On Thames |
Nick Perryman | Holy Trinity Brompton |
Pippa Fernee | St Clement w St Mark & Norlands St James |
Ritesh Patelia | All Souls St Margarets On Thames |
Simon Tsang | Holy Trinity Brompton |
Steven Copsey | Holy Trinity Brompton |
Vanessa Hamlett | St John the Baptist, Hampton Wick |
Vera Ezumah | Holy Trinity Hounslow |
Yvette Dixon | St Richard Hanworth |
Stepney
Amy Footson | St. Paul’s Cathedral, Melbourne |
Buki Fatona | St Peter de Beauvoir Town Hackney |
Caitlin Harland | St George in the East w St Paul |
Dumisani Nhlapo | St Mary and Holy Trinity, Bow |
Emily Howarth | St Thomas Clapton Common |
Emma Heddle | Kings Cross Church |
Evonne Galloway | St Paul Shadwell |
Farida Pashi | St John Hackney (SAINT) |
Lois Tackie Oblie | Kings Cross Church |
Luke Smith | St Peter Bethnel Green |
Madhush Mathews** | Trinity Church Islington |
Moira McCutcheon | St Paul Shadwell |
Nate Hayes | St John Hackney (SAINT) |
Nicky Wong | All Hallows Bromley by Bow |
Selwyn Cush-Etter | St Luke Millwall |
Shawn Woods | St Mary Hornsey Rise Islington |
Willesden
Amy Merriman | St Barnabas Ealing |
Angelo Lebrato | St John with St James West Ealing |
Caroline Reed | Uxbridge Team Ministry: St Margaret |
Catherine Patterson | St Gabriel & St Michael Cricklewood |
David Wang | Christ the Saviour Ealing |
Manori Wellington | St Dunstan East Acton |
Samuel Benjamin | All Hallows North Greenford |
Winnie Kuta-Dankwa | St Cuthbert North Wembley |
Please also pray for those who are being Ordained as a Priest this Petertide.
Priestings 2023 – Total 59 candidates
Two Cities – St Mary’s Islington 17 June
Angela Sheard | St Martin-in-the-Fields |
Jennifer Midgley-Adam | All Hallows-by-the-Tower |
Katy Hirst | St Luke Kilburn |
Kirstine Robb | St Mary Bryanston Square |
Mark Beard | St Mark Chester Square |
Robert Pfeiffer | St Vedast/ Moot |
Theodora Jejay | St Barnabas Pimlico |
Stepney – St Mary Islington 17 June
Andrew Large | St John Hoxton |
Freya Bradley | St Mary Upper St |
Gareth Haddow | St Paul Shadwell |
Jordan Prance | Christ Church Spitalfields |
Josh Richards | St Mary Upper St |
Louise Cathrow | St John Hoxton |
Rafael Vinhas Chaves | All Hallows Bow |
Toby Thomas | SAINT/St Leonards |
Uzor Monu | St John Upper Holloway |
Vera Preedy | SAINT/Hackney |
Kensington – St Paul’s Hammersmith 17 June
Brandon Fletcher-James | St Michael All Angels Bedford Park |
Briony Mackie | St Eth Fulham |
Celia Bowring | Christ Church Turnham Green |
Claud Jackson | Holy Trinity Brompton |
David Hill | St Saviour Wendell Park |
Elizabeth Wood | Holy Trinity Brompton |
Fiona Budden | St Mary Spring Grove |
Helen Calner | St Philip Earls Court |
James West | Christ Church Turnham Green |
Kira Taylor | Holy Trinity Brompton |
Madeleine Miller | St Simon Hammersmith |
Oliver Mitchelmore | Holy Trinity Brompton |
Rachel Wooden | St John Isleworth |
Rajesh Mhaske | Hope Church Hounslow |
Rudolph Tan | Christ Church Feltham |
Russell Rook | St Dionis Parsons Green |
Tash Kusi | Holy Trinity Brompton |
Thomas Clark | Holy Trinity Brompton |
William Gill | Holy Trinity Brompton |
Edmonton – St Pancras Euston Road 24 June
Albert Danquah | Edgware Team |
Catherine Ellerby | St. Ann Tottenham |
Christopher Stewart | Light House Swiss Cottage |
Claire Pearson | Light House Swiss Cottage |
Elizabeth Fellows | St Ann Tottenham |
Francesco Aresco | St Mary at Finchley |
Jack Driver-Szekely | St George Queen Square |
Paul Ellerby | Christ Church, Southgate |
Peter Hopkins | St Paul Winchmore Hill |
Ruth Copping | All Saints FB/St John’s Whetstone |
Sebastian Cummings | Oakleigh Community Church |
Willesden – St John’s the Evangelist, Great Stanmore 24 June
Mervat Metry | St Hugh Northolt |
Ninus Khako | St Alban, North Harrow |
Paul Akinola | St George, Southall |
Ruth Robinson | St Stephen, Ealing |
Wendy Wall | St John Great Stanmore |
Fulham – St Andrews Holborn 2 July
Andrew Bailey | St Peter London Docks |
John Hillman | St Matthew Ashford & St Mary Stanwell |
Stephen Miller | St Matthew Hammersmith and St Luke Hammersmith |
Ebbsfleet – All Souls Langham Place 3 July
Joseph Ammoun | St Simon Zelotes, Upper Chelsea |
Philip Keen | All Souls Langham Place |
Tim Fairbairn | St Luke Hampstead |
Did you find what you are looking for?